Seminarium dla małżeństw zakończone!

W dniach 26-27 czerwca w naszym zborze odbyło się 3-dniowe Seminarium dla par małżeństwich. Z programem przyjechali Alina i Marek Rakowscy – edukatorzy rodzinni.

Nie jest tajemnicą, że małżeństwa w Polsce rozstają się coraz częściej. Oczywiście daleko nam jeszcze do czołówki europejskiej – np. w Belgii współczynnik rozstań przekracza 70% – ale tutaj akurat nie ma się o co ścigać. Powodami rozstań są najczęściej: zdrada, niezgodność charakterów, choroby (w tym bezpłodność i alkoholizm) oraz kłopoty finansowe.

Alina i Marek podzielili seminarium na trzy części.

W piątek mieliśmy okazję porozmawiać o przepływie informacji w malżeństwie: Słuchać i być słuchanym, czyli sztuka komunikacji. Komunikacja to temat często zaniedbywany i niedoceniony. Brak właściwego języka w małżeństwie często powoduje napięcia, które niezatrzymane w odpowiednim czasie, prowadzą do eskalacji drobnych nieporozumień. Ale komunikacja to nie tylko język, ale również umiejętność słuchania. Dbając o komunikację warto zadań sobie pytanie, czy potrafię wysłuchać mojego partnera? Czy moja żona (lub mąż) ma pewność, że zawsze poświęcę mu całą swoją uwagę?

Kiedy komunikacja zawiedzie, pojawiają się konflikty. Co wtedy? Wojna i pokój, czyli rozwiązywanie konfliktów – o tym rozmawialiśmy w sobotę. Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nieporozumieniami jest zdiagnozowanie faktycznego problemu. Niestety to nie jest takie proste kiedy emocje biorą góre. Dlatego bardzo ważne jest to, aby nie obwiniać siebie wzajemnie, tylko skoncentrować się na prawdziwym zagrożeniu które spowodowało nieporozumienie.

Moc emocji, czyli o seksie – ten temat zdominował niedzielne spotkanie. Brak głębokich i intymnych relacji między parą małżeńską również stał sie przedmiotem rozpadu wielu związków. Co ciekawe badania dowiodły jednak, że szczęśliwe pary małżeńskie swoje dobre relacje tylko w 10% zawdzięczają sferze seksualnej. Dlatego zanim pary narzeczeńskie wstąpią w związek małżeński, powinny poznać się najlepiej, jak to tylko możliwe. Związki w których komunikację (…i poznawanie siebie) zastąpił seks, najczęściej bardzo szybko się kończą.

Plakat

Jeszcze raz dziękujemy prelegentom za wspaniałe spotkania. Bez wątpienia małżeństwa w Gdyni mają teraz dobrą bazę do rozpoczęcia prac nad zmianami swoich relacji z partnerem, lepszego poznania swoich wzajemnych potrzeb i budowania coraz głębszych i mocniejszych relacji małżeńskich.

DK