Expo Zdrowie w Gdyni

8 września na gdyński Skwer Kościuszki po raz pierwszy zawitało Expo Zdrowie. Wystawa, której tematem jest promocja zdrowego stylu życia, powstała 30 lat temu i z powodzeniem realizowana jest na całym świecie.

Składa się z kilku stanowisk, na których można sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia, poddając się prostym badaniom, tj. pomiar zawartości cukru we krwi, pomiar ciśnienia czy test wysiłkowy. Na każdym z punktów można zdobyć informacje na temat wpływu na nasz organizm: aktywności fizycznej, świeżego powietrza, zdrowej diety, zalet spożywania czystej wody. Na końcu badani mogą skonsultować się z lekarzem, który pomaga zinterpretować wyniki badań i udziela wskazówek dotyczšcych zdrowia. Jest też okazja do spróbowania potraw wegetariańskich i otrzymania przepisów kulinarnych na te, które smakowały najlepiej.

Z danych koordynatora programu prowadzonego w Gdyni – Ewy, z wystawy skorzystało 200 osób. „Niestety większość chętnych musiała odejść z przysłowiowym kwitkiem, ponieważ tylko na tyle osób przewidziano materiałów do badań” – wyjaśniła Ewa. Ola – jedna z wolontariuszek, zwraca z kolei uwagę na inny problem:
” Zbyt mało było czasu dla osób, które chciały porozmawiać z nami bardziej szczegółowo na tematy zdrowia”. Wioletta, która obsługiwała punkt z testem wysiłkowym (Harwardzkim) natomiast chwali korzystających: „Jestem pełna podziwu dla osób, które w ponad dwugodzinnej kolejce cierpliwie czekały na możliwość wykonania testu”.

Jednym z najliczniej obleganych stoisk, było stoisko ze smakołykami. Panie obsługujące punkt dwoiły się i troiły, żeby każdy chętny mógł spróbować i przekonać się, że zdrowa kuchnia może być także kuchnią smaczną.
Podsumowując całą imprezę, Ewa (najbardziej zapracowany wolontariusz na wystawie) powiedziała: -„Cieszę się, że mimo przeciwności, które nas spotkały w toku organizacji wystawy, udało się zorganizować Expo Zdrowie w Gdyni. Chciałam podziękować wszystkim, bez których, ta akcja nie mogłaby się odbyć, tj. Kościołowi Adwentystów Dnia Siódmego i Chrześcijańskiej Służbie Charytatywnej – które były organizatorami przedsięwzięcia, Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 21 – za bezpłatne wypożyczenie mebli, ratownikom medycznym Jakubowi i Radkowi – za zabezpieczenie medyczne, oraz pozostałym wolontariuszom bez których zorganizowanie wystawy byłoby niemożliwe. Mam nadzieję, że będziemy mogli odpowiedzieć na potrzeby Gdynian i na wiosnę zorganizujemy kolejną wystawę, na którą już dzisiaj zapraszamy”.

K.Z.